Proiectul „Profesionalism în turism prin Erasmus+”, nr. ref. 2025-1-RO01-KA121-VET-000324033 a oferit șansa mai multor elevi de a participa la stagii de practică în unități de turism profesioniste din străinătate. Este al cincilea an de implementare a Acreditării pentru mobilități VET.
Proiectul „Profesionalism în turism prin Erasmus+” este derulat cu sprijin financiar de la Comisia Europeană, prin programul Erasmus+, acțiunea cheie 1, mobilități pentru formarea profesională, în cadrul Acreditării pe care o deține Liceul Teoretic „Pintea Viteazul”, din Cavnic. În cadrul proiectului, 16 elevi de la Liceul Tehnologic Forestier din Sighetu Marmației, clasa a X-a, calificarea tehnician în turism s-au deplasat în perioada 20 aprilie – 8 mai 2026 la unități de turism din Lisabona, Portugalia. Astfel, liceenii au desfășurat stagii de practică la hotelurile Altis Belem, Altis Grand Hotel, AS Hotel și Sana Metropolitan.
Prin intermediul programului au fost atinse obiective precum: îmbunătățirea calității formării practice pentru elevii de la domeniul de calificare Turism și alimentație publică prin efectuarea stagiului practic de specialitate la unități de profil din Europa; dezvoltarea competențelor profesionale pentru elevii care studiază în domeniul Turism și alimentație publică prin participare la stagii de pregătire practică în Europa; creșterea cu până la 50% a nr. de participanți la mobilități Erasmus+ care provin din medii defavorizate pentru facilitarea incluziunii acestora în societate și inserției ulterioare pe piața muncii
„Se spune că munca într-un hotel înseamnă să creezi confort pentru ceilalți, însă mie această experiență Erasmus mi-a reconstruit universul interior. Portugalia a fost locul unde m-am redescoperit. Am plecat un om și m-am întors altul, mult mai curajoasă, mai punctuală și cu multe abilități noi. Să fiu acolo, implicată în ritmul dimineților, pregătindu-mă de muncă, m-a făcut să înțeleg diversitatea lumii și să prețuiesc altfel efortul din spatele fiecărei realizări și m-a făcut să-mi pun o întrebare serioasă: Oare chiar asta vreau să fac toată viața? Această distanță mi-a oferit și oglinda maturității, privind în urmă spre casă, am înțeles sacrificiul tăcut al părinților mei, care muncesc din greu pentru ca mie să nu-mi lipsească nimic. Pe lângă locurile de poveste pe care le-am vizitat și pe care doar le admiram fără să cred că o să ajung acolo cândva, am descoperit o nouă versiune a mea, o versiune care e gata să înfrunte lumea. Nimic din toate acestea nu ar fi fost însă la fel fără cele două doamne profesoare care ne-au însoțit. Au fost absolut minunate! Datorită lor am reușit să ne descurcăm la fiecare pas, au fost mereu acolo pentru noi, ne-au explicat totul în detaliu și ne-au oferit sprijinul și siguranța de care aveam nevoie fiind departe de casă!”, a concluzionat eleva Gabriela Manea-Bilici.